Search
Close this search box.
ثبت شرکت در دبی تنها با 1200 دلار توسط باتیس، برای شرکتهای عضو اتاق بازرگانی و یا خانه اصناف ایران.

راهنمای تامین مالی جمعی در دبی

موارد بحث شده

آیا سرمایه گذاری جمعی در امارات مجاز است؟

سرمایه‌گذاری جمعی – روشی برای افزایش سرمایه از طریق تلاش جمعی دوستان، خانواده، مشتریان و سرمایه‌گذاران فردی، عمدتاً به صورت آنلاین – در امارات متحده عربی (امارات متحده عربی) به سرعت در حال افزایش است. این رویکرد نوآورانه برای تامین مالی توجه دولت امارات متحده عربی را به خود جلب کرده است، همانطور که با راه اندازی دبی نکست ، یک پلت فرم دیجیتال با هدف تقویت شرکت های کوچک و متوسط ​​(SMEs) نشان داده شده است.

شرکت های کوچک و متوسط ​​نقش مهمی در اقتصاد امارات ایفا می کنند، زیرا سهم آنها در تولید ناخالص داخلی انتظار می رود از 60٪ به 70٪ افزایش یابد. آنها همچنین بیش از 94 درصد از شرکت ها را در کشور تشکیل می دهند و برای اکثر نیروی کار بخش خصوصی شغل ایجاد می کنند.

مقامات نظارتی بر تامین مالی جمعی نظارت می کنند

چشم انداز نظارتی برای تامین مالی جمعی در امارات متحده عربی شامل مقامات متعددی است. اینها شامل سازمان اوراق بهادار و کالا (SCA) ، بانک مرکزی امارات متحده عربی (CBUAE) ، سازمان تنظیم مقررات خدمات مالی (FSRA) در بازار جهانی ابوظبی (ADGM) و سازمان خدمات مالی دبی (DFSA) در بین‌المللی دبی است. مرکز مالی (DIFC). این نهادها اطمینان حاصل می کنند که خدمات و فعالیت های مالی، از جمله تامین مالی جمعی، با مقررات و استانداردهای تعیین شده مطابقت دارد.

مقررات کلیدی و انطباق برای پلتفرم های تامین مالی جمعی

DFSA یک چارچوب نظارتی برای پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری جمعی مبتنی بر وام و سرمایه‌گذاری آغاز کرده است که برای اولین بار در شورای همکاری خلیج فارس (GCC) است. این چارچوب برای مجوز و تنظیم فعالیت های تامین مالی جمعی و در عین حال محافظت از حقوق و تعهدات همه طرف های درگیر طراحی شده است. مقررات تأمین مالی جمعی DFSA بخشی از استراتژی گسترده تر ملی نوآوری امارات متحده عربی است که هدف آن ارتقاء رشد در بخش فناوری مالی (FinTech) از طریق تأمین نیازهای خاص پلتفرم های تأمین مالی جمعی است. این مقررات بر کسب و کارهای فین تک حاکم است و از مشتریان آنها محافظت می کند.

اگر به دنبال استارت آپ هایی برای راه اندازی یک پلت فرم تامین مالی جمعی در امارات هستید، باید مجوز یا ثبت نام در بانک مرکزی یا نهادهای نظارتی مربوطه مانند DFSA، SCA، یا FSRA داشته باشید. به عنوان مثال، DFSA سه نوع مجوز تأمین مالی جمعی را ارائه می دهد: پلتفرم تأمین مالی جمعی مبتنی بر سرمایه گذاری، پلتفرم تأمین مالی جمعی مبتنی بر وام و پلتفرم تأمین مالی جمعی مبتنی بر دارایی. تامین مالی جمعی دارایی الزامات خاصی دارد، مانند فهرست کردن فقط املاک مسکونی و سقف 5 میلیون دلار آمریکا برای ارزش یک فهرست ملک.

فرآیندهای ثبت نام برای ابتکارات تامین مالی جمعی

تضمین مجوز صحیح برای راه اندازی یک پلت فرم تامین مالی جمعی ضروری است و این فرآیند می تواند هم طولانی و هم پرهزینه باشد. برنامه مجوز تست نوآوری DFSA یک جعبه ایمنی نظارتی را ارائه می دهد که به دارندگان مجوز اجازه می دهد محصولات و خدمات مالی خود را در یک محیط کنترل شده آزمایش کنند. این نشان دهنده تعهد امارات متحده عربی به تقویت نوآوری و در عین حال نظارت قوی نظارتی است.

سرمایه مورد نیاز پایه برای مجوز کسب و کار Crowdfunding دسته 4 در DIFC 140,000 دلار آمریکا تعیین شده است. شرکت های مستقر در DIFC می توانند به مشتریان فراتر از مرکز خدمات ارائه دهند تا زمانی که خدمات عمدتاً از محل شرکت در منطقه DIFC انجام شود. علاوه بر این، فعالیت‌های بازاریابی و تبلیغاتی برای نهادهای ثبت‌شده در DIFC در خارج از مرکز مجاز است، که به آنها کمک می‌کند با سرمایه‌گذاران بالقوه و آغازگران پروژه به طور گسترده‌تر تعامل داشته باشند.

افرادی که پول را در جعبه چوبی قرار می دهند

انواع تامین مالی جمعی موجود در دبی

تامین مالی جمعی در دبی از طریق پلتفرم‌های آنلاین دارای مجوز، از قدرت مالی جمعی تعداد زیادی از افراد بهره می‌برد. پلتفرم DubaiNext بر اساس مدل «همه یا هیچ» عمل می‌کند، به این معنی که کمپین‌ها برای دریافت وجوه باید به اهداف تعیین‌شده خود در جمع‌آوری کمک‌های مالی برسند. در غیر این صورت، کمک ها به حامیان بازپرداخت می شود. این مدل تضمین می‌کند که فقط پروژه‌های قابل دوام با حمایت جامعه کافی تأمین مالی می‌شوند، در حالی که به مبارزان اجازه می‌دهد مالکیت کامل پروژه‌های خود را حفظ کنند.

تصویب کابینه امارات متحده عربی در مارس 2022 برای فعالیت‌های تامین مالی جمعی برای گسترش به بخش‌های دولتی و خصوصی گام مهمی در گسترش دامنه این روش تامین مالی است. این حرکت به ویژه برای شرکت‌های کوچک و متوسط ​​مفید است، که اغلب برای تضمین وام‌های بانکی سنتی به کمک نیاز دارند. داده‌های صندوق خلیفه نشان می‌دهد که درصد قابل‌توجهی از درخواست‌های تأمین مالی SME توسط بانک‌های معمولی رد می‌شود ، و وام‌های SME تنها بخشی از اعتبار بانکی معوق در امارات متحده عربی را تشکیل می‌دهند که بسیار کمتر از میانگین منطقه‌ای است.

در دبی، انواع مدل‌های تامین مالی جمعی موجود است که نیازها و اولویت‌های مالی مختلف را برآورده می‌کند. اینها شامل تأمین مالی جمعی مبتنی بر کمک مالی است، که در آن مشارکت‌کنندگان از یک هدف حمایت می‌کنند بدون اینکه انتظار بازگشت مالی داشته باشند، و سرمایه‌گذاری جمعی مبتنی بر پاداش، که در آن حامیان در ازای مشارکت خود پاداش‌های غیرپولی دریافت می‌کنند. برای کسانی که به بازده مالی علاقه مند هستند، سرمایه گذاری سهام منشا جمعی (CSEF) به افراد اجازه می دهد در ازای حقوق صاحبان سهام در یک شرکت سرمایه گذاری کنند. مدل‌های بدهی یا وام‌دهی همتا به همتا، سرمایه‌گذاران را قادر می‌سازد تا به مشاغل یا افراد وام بدهند و انتظار بازپرداخت با بهره را داشته باشند.

Beehive ، اولین پلتفرم وام دهی همتا به همتا در منطقه MENA که توسط DFSA تنظیم می شود، نمونه ای از پتانسیل سرمایه گذاری جمعی در دبی است. کسب‌وکارهای معتبری که به دنبال تأمین مالی هستند را با سرمایه‌گذارانی که به دنبال حمایت از رشد هستند، مرتبط می‌کند و منبع سرمایه در دسترس‌تری نسبت به کانال‌های بانکی سنتی ارائه می‌دهد. Eureeca، یک پلت فرم سرمایه گذاری جمعی سهام که در دبی راه اندازی شده است، تامین مالی شرکت های خصوصی را از طریق یک فرآیند غربالگری دقیق تسهیل می کند. این به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا در سرمایه گذاری های امیدوار کننده سهم داشته باشند.

سرمایه‌گذاری جمعی املاک و مستغلات نیز در دبی مورد توجه قرار گرفته است، با پلتفرم‌هایی مانند SmartCrowd که سرمایه‌گذاران را قادر می‌سازد تا سبد دارایی‌های متنوع بسازند. SmartCrowd که توسط DFSA تنظیم می‌شود، دارایی‌های سرمایه‌گذاری را تامین می‌کند و به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا درآمد اجاره به دست آورند و از افزایش سرمایه بلندمدت بهره ببرند. این پلت فرم به صورت شفاف عمل می کند و وسایل نقلیه با هدف ویژه (SPV) را برای هر ملک ایجاد می کند. این به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا سهامدار شوند و بازده ماهانه متناسب با سرمایه گذاری خود دریافت کنند. SmartCrowd با حداقل نیاز سرمایه گذاری و تسهیلات انتقال اشتراک کاربر پسند، سرمایه گذاری املاک و مستغلات را برای مخاطبان گسترده تری در دسترس قرار می دهد.

بنابراین، طیف متنوعی از گزینه‌ها چشم‌انداز سرمایه‌گذاری جمعی در دبی را مشخص می‌کند، که هر کدام مزایا و ملاحظات خاص خود را دارند. چه در حال جمع‌آوری سرمایه، حمایت از SMEهای نوآور، سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات یا حمایت از اهداف اجتماعی باشید، پلتفرم‌های موجود در دبی به افراد و کسب‌وکارها برای مشارکت در رشد مالی و روحیه کارآفرینی که اقتصاد پویای شهر را تعریف می‌کند، توانمند می‌سازد.

پلتفرم های محبوب تامین مالی جمعی در دبی

DubaiNEXT

DubaiNEXT یک پلتفرم تامین مالی دیجیتالی پیشگام است که توسط دولت دبی برای تقویت شرکت های کوچک و متوسط ​​(SMEs) راه اندازی شده است. این پلتفرم بر اساس مدل «همه یا هیچ» کار می‌کند. کارآفرینان یک هدف جمع آوری کمک های مالی تعیین می کنند و برای دریافت هر گونه بودجه باید به آن برسند.

این مدل کمپین‌ها را وادار می‌کند تا برای اهداف مالی خود سخت کار کنند، زیرا بدانند که مالکیت کامل پروژه‌های خود را بدون توجه به هر اتفاقی حفظ خواهند کرد. DubaiNEXT به ویژه مشتاق توانمندسازی جوانان و جامعه استارتاپی است.

همچنین راهی برای به دست آوردن حمایت از جامعه سرمایه گذار گسترده تر، که با دیدگاه امارات متحده عربی برای پرورش فرهنگ نوآوری و کارآفرینی همسو است، به آنها ارائه می دهد.

Beehive

Beehive به عنوان یک بازیگر کلیدی در صحنه تامین مالی جمعی امارات ظاهر شده است. این سومین پلتفرم تأمین مالی جمعی مبتنی بر سهام است که مستقیماً مشاغلی را که نیاز به تأمین مالی دارند با سرمایه گذاران صحیح مرتبط می کند. همکاری بین دبی SME، بخشی از دپارتمان توسعه اقتصادی دبی، و Beehive نشان دهنده تعهدی محکم به بهبود دسترسی به بودجه برای SMEها است.

این مشارکت به افراد اجازه می‌دهد در شرکت‌های کوچک و متوسط ​​محلی سرمایه‌گذاری کرده و سرمایه‌گذاری کنند و به تنوع و رشد اقتصادی امارات کمک کند.

اوریکا

Eureeca ، یک پلت فرم سرمایه گذاری جمعی مستقر در دبی، نقش مهمی در تامین مالی سرمایه گذاری های مختلف منطقه ای ایفا کرده است. دورهای مالی قابل توجهی مانند سرمایه گذاری 1.3 میلیون دلاری در پلتفرم اشتراک خودرو Udrive را هدایت کرده است. نقش Eureeca در اکوسیستم تامین مالی جمعی بسیار مهم است.

این به کسب و کارها راهی برای جذب سرمایه از پایگاه گسترده سرمایه گذار ارائه می دهد، ایده های تجاری نوآورانه را برای رشد تشویق می کند و شهرت امارات متحده عربی را به عنوان یک مرکز استارت آپی تقویت می کند.

SmartCrowd

SmartCrowd یکی دیگر از پلتفرم‌های نوآورانه است که در چشم‌انداز سرمایه‌گذاری جمعی امارات متحده عربی موج می‌زند. این به افراد اجازه می دهد تا در سرمایه گذاری های مختلف در املاک و مستغلات با مقادیر نسبتاً کمی سرمایه سرمایه گذاری کنند و بازار ملک را به روی مخاطبان بیشتری باز کند .

اکنون، افراد بیشتری می‌توانند در سرمایه‌گذاری املاک مشارکت کنند و از بازدهی بالقوه‌ای که زمانی فقط در اختیار کسانی بود که سرمایه قابل توجهی داشتند، لذت ببرند.

خواص سهام

Stake Properties مستقر در دبی، سرمایه گذاری املاک و مستغلات را با اجازه دادن به مردم برای خرید سهام در املاک با حداقل سرمایه اولیه، در دسترس تر می کند. این رویکرد گزینه های سرمایه گذاری را برای عموم متنوع می کند. موانع ورود به بازار املاک و مستغلات را کاهش می دهد و محیط سرمایه گذاری فراگیرتری را در امارات ایجاد می کند.

ظهور این پلتفرم ها نشان دهنده تعهد امارات متحده عربی به ایجاد محیطی است که به رشد SMEها کمک می کند، که برای نتایج آینده اقتصاد کشور حیاتی است. با توجه کابینه امارات متحده عربی به تامین مالی جمعی برای هر دو بخش دولتی و خصوصی، این پلتفرم ها آماده هستند تا استخر نقدینگی کشور را به میزان قابل توجهی گسترش دهند.

آنها برای تامین مالی ایده های تجاری جدید و نوآورانه بسیار مهم هستند. چارچوب‌های نظارتی تعیین‌شده توسط DFSA اعتبار و حاکمیت این پلتفرم‌ها را افزایش می‌دهد و از حمایت از مشتری و ارتقای رشد صنعت فین‌تک در منطقه اطمینان می‌دهد.

از آنجایی که بخش SME بخش بزرگی از اقتصاد امارات متحده عربی را تشکیل می دهد و برای بخش قابل توجهی از نیروی کار بخش خصوصی شغل ایجاد می کند، حمایت از این پلت فرم های تامین مالی جمعی برای شکوفایی و نوآوری مداوم در امارات ضروری است.

افرادی که پول را در قلک می گذارند

مزایای سرمایه گذاری جمعی برای استارت آپ های امارات چیست؟

سرمایه‌گذاری جمعی به عنوان منبعی حیاتی برای تامین مالی استارت‌آپ‌ها در امارات متحده عربی ظاهر شده است و از حمایت جمعی از مخاطبان گسترده استفاده می‌کند. این روش عمدتاً از طریق رسانه‌های اجتماعی و پلت‌فرم‌های آنلاین تخصصی تسهیل می‌شود و دید و دسترسی سرمایه‌گذاری‌های کارآفرینی را افزایش می‌دهد. از اوایل دهه 2010، پلتفرم‌های دیگری مانند Zoomal و Yomken به این صف‌ها پیوسته‌اند و از بخش‌های مختلفی در صحنه استارت‌آپ محلی پشتیبانی می‌کنند.

مقررات معرفی شده توسط DFSA در ایجاد یک محیط مساعد برای بخش فین‌تک، ارائه یک مدل حکومت‌داری ساختاریافته و تضمین حفاظت از سرمایه‌گذار تأثیرگذار بوده است. اثربخشی این مقررات در رشد فعالیت های تامین مالی جمعی منعکس می شود. به عنوان مثال، بین سال‌های 2015 تا 2016، امارات متحده عربی شاهد 97 کمپین سرمایه‌گذاری جمعی موفق بود که بخش قابل توجهی از آن توسط کارآفرینان زن رهبری می‌شد و حدود 3.25 میلیون دلار جمع‌آوری شد. این ارقام بر پتانسیل تامین مالی جمعی تاکید می کند که پیش بینی می شود در مقیاس جهانی به طور تصاعدی رشد کند.

به رسمیت شناختن نقش محوری شرکت های کوچک و متوسط ​​توسط دولت امارات متحده عربی منجر به ابتکاراتی با هدف افزایش دسترسی آنها به منابع مالی شده است، از جمله پذیرش سرمایه گذاری جمعی به عنوان مکانیزم تامین مالی جایگزین. چارچوب تنظیمی تنظیم شده DFSA برای پلتفرم های تامین مالی جمعی بر این تعهد تاکید دارد.

سرمایه‌گذاری جمعی در امارات شامل مدل‌های مختلفی برای جمع‌آوری سرمایه است، مانند کمک مالی برای اهداف بشردوستانه، مبتنی بر پاداش برای پیش‌خرید محصولات یا خدمات، و سرمایه‌گذاری جمعی برای کسانی که به دنبال سهمی در شرکت‌های در حال رشد هستند.

مزایای تامین مالی جمعی هم شامل سرمایه گذاران و هم برای کارآفرینان می شود. سرمایه گذاران فرصتی برای بازده بالقوه سودآور سرمایه گذاری دارند. در عین حال، کارآفرینان می توانند سرمایه لازم را بدون دست کشیدن از کنترل سرمایه گذاری خود تأمین کنند. ابتکاراتی مانند DubaiNext نمونه ای از این موضوع است و بستری را فراهم می کند که در آن کارآفرینان می توانند حمایت جامعه را برای تحقق ایده های خود و همسویی با اهداف توسعه اقتصادی امارات متحده عربی جلب کنند.

تامین مالی جمعی یک هدف تامین مالی جایگزین برای SMEهایی است که به طور سنتی به دلیل الزامات سختگیرانه در تامین منابع مالی از موسسات مالی متعارف با چالش هایی مواجه بوده اند. امارات متحده عربی با پذیرش سرمایه‌گذاری جمعی، آماده است تا سهم تولید ناخالص داخلی شرکت‌های کوچک و متوسط ​​را تقویت کند، که پیش‌بینی می‌شود رشد آنها برای اقتصاد ملی اهمیت داشته باشد.

توانمندسازی نوآوران و سرمایه گذاران

چشم انداز در حال تحول تامین مالی جمعی در امارات نماد دوره جدیدی از دموکراتیزه شدن مالی است، جایی که دسترسی به سرمایه کمتر متمرکز می شود و بیشتر با نیازهای پویا استارت آپ ها و SME ها هماهنگ می شود. ترکیبی از مقررات مترقی و پلتفرم‌های نوآورانه، رویاهای کارآفرینی را قادر می‌سازد تا پشتیبانی و مشاوره سرمایه‌گذاری را که برای پیشرفت نیاز دارند، بیابند.

سرمایه‌گذاری جمعی به سرمایه‌گذاری‌های تجاری دامن می‌زند و روحیه جامعه را تقویت می‌کند که در آن هر کسی می‌تواند به سرمایه‌گذار یا حامی نوآوری تبدیل شود، و کمک می‌کند تا با دیدگاه امارات متحده عربی برای اقتصادی متنوع و آینده‌نگر طنین‌انداز شود. موفقیت چنین طرح‌هایی به تلاش‌های مشترک دولت، نهادهای نظارتی، سرمایه‌گذاران خرده‌فروش و ذهن‌های خلاقی که اکوسیستم نوپا در حال رشد امارات را هدایت می‌کنند، بستگی دارد.

همانطور که اکوسیستم بالغ می شود، پتانسیل چنین پلتفرم هایی برای تغییر شکل خطوط مالی بازار امارات بسیار زیاد است و آینده امیدوارکننده ای را برای سرمایه گذاران و کارآفرینان به طور یکسان نوید می دهد.

برچسب ها:

Search

فرم درخواست اطلاعات تکمیلی

به زودی اطلاعات تکمیلی درباره این پروژه را در ایمیل خود دریافت می کنید.

راهنمای تامین مالی جمعی در دبی
هدف شما برای دریافت این اطلاعات چیست؟

راهنمای برنامه های حمایتی برای کارآفرینان و استارت آپ ها

در این کتابچه با مجموعه خدمات باتیس در زمینه های گسترش کسب و کار بین المللی شما، کسب درآمد دلاری و همین طور نحوه راهنمایی شما برای دریافت سرمایه گذار خارجی آشتا خواهید شد. 

ویزای استارت آپ
ویزای استارت آپ